Jak dopasować firany do wystroju wnętrza?

jak dobrać firanyOkno, oraz jego dekoracja to elementy, które tworzą wizerunek pomieszczenia od wewnątrz oraz od zewnętrznej strony budynku. Warto zatem zadbać o to, aby doskonale pasowały do charakteru wnętrza oraz podkreślały jego nietuzinkowy styl.

Zgodnie ze stylem wnętrza

Okno oraz jego dekoracja zawsze pełnią szczególną rolę w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu, że przez szyby wpada światło słoneczne rozjaśniające pomieszczenie, każde okno skupia na sobie uwagę wszystkich osób, które wchodzą do danego wnętrza. Dyskretny urok lub wyraziste barwy firan i zasłon oraz ich upięcie od razu zwrócą uwagę wszystkich i będą odniesieniem do oceny danego pomieszczenia.

Warto zatem zadbać, aby dekoracja okienna była z jednej strony klarowna w odczycie, a z drugiej strony współgrała z charakterem całego otoczenia. Firany i zasłony doskonale mogą podkreślić cechy stylu przestrzeni, jak i zniszczyć cały zamysł dekoracyjny.

jak dobrać firankiStosując firany i zasłony we wnętrzu trzeba pamiętać także o funkcjach, które będą miały do spełnienia. Zacienienie i odgrodzenie od świata zewnętrznego, delikatne dodanie kolorytu czy optyczne odniesienie wnętrza to zadania, które z powodzeniem może pełnić dobrze dobrana dekoracja okienna.

Warto także pamiętać, że wszelkie elementy ozdobne postawione na parapecie, takie jak różnego rodzaju bibeloty, świeczniki czy kwiaty wymagają krótszych firanek, które będą tworzyły swoistą ramę dla właściwej dekoracji.

Jakie firany do nowoczesnych pomieszczeń

Nowoczesne pomieszczenia wymagają firanek i zasłon raczej o lekkim i zwiewnym charakterze. Jednocześnie wnętrza w takim stylu umożliwiają bardziej fantazyjne podejście do wzorów, upięć i faktur materiału wykorzystanego do dekoracji okien.

We wnętrzach minimalistycznych wyśmienicie sprawdzą się firany panelowe podkreślające prostotę i minimalistyczny styl, często powiązany z industrialnymi elementami na przykład w postaci metalowych lamp.

W przypadku bardzo popularnego w Polsce stylu skandynawskiego z pewnością do wnętrza pasować będą wszelkie firany i zasłony bazujące na naturalnych kolorach oraz wykorzystujące tkaniny wykonane z naturalnej przędzy. Będą doskonale podkreślać proste linie mebli oraz surowce wykorzystane do ich produkcji.

aranżacja wnętrz krakówNowoczesne wnętrza pasują także do tiulowych firan, które jednocześnie mogą być wykorzystane w formie zasłon odciągniętych na boki okna. Tiul to delikatny, lejący się materiał, który z łatwością przepuszcza promienie słoneczne, więc otulone nim okna mogą dodawać pomieszczeniu pięknego, wielokolorowego blasku. Zaletą tego materiału jest fakt, że doskonale wygląda także w bardzo żywych kolorach, które z powodzeniem można wykorzystać do ożywienia monochromatycznego, lub monotonnego pod względem kolorystycznym wnętrza.

Jakie firany do wnętrz o charakterze tradycyjnym

Klasyczne pomieszczenia wymagają innej oprawy – cięższej i solidniejszej. Długie, koronkowe firany w odcieniach bieli i ecru oraz story uszyte z grubych, mięsistych materiałów podkreślą tradycyjny charakter wnętrza. Doskonale pasować będą do skórzanych elementów oraz stylizowanych detali i mebli.

W tym wypadku niezmiernie ważne jest dostosowanie koloru bielizny okiennej do palety barw zastosowanej w pomieszczeniu. Co więcej, aby podkreślić spójność z powodzeniem można wykonać kilka detali – na przykład ozdobnych poduszek, z materiału, z którego wykonano story.

 

Zobacz także

Jak przyspieszyć budowę domu?

Kuchnia – jak wykończyć ściany?

STYL PROWANSALSKI

Styl prowansalski jest wciąż aranżacją ponadczasową. Poznaj główne zalety tego stylu czytając...

STYL SKANDYNAWSKI

Wyposażenie wnętrza w stylu skandynawskim? Dlaczego nie! Funkcjonalność to główna....

STYL NOWOCZESNY

Nowoczesne aranżacje obfitują w meble proste, o geometrycznych kształtach oraz....

PORADNIK

W poradniku znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, które wykorzystasz w....