Zasłony nadal modne

jak dobrać zasłonyOd pewnego czasu coraz widoczniej w dekoratorstwie wnętrz zarysowuje się trend, na fali którego do łask wracają tradycyjne dekoracje okienne. Z pewnością wszystkie elementy towarzyszące oknom mają niebagatelny wpływ na charakter przestrzeni mieszkalnych. Oto kilka rad, jak wprowadzić do wnętrza zasłony, aby dodały pomieszczeniu szczególnego charakteru.

Dostosuj zasłony do funkcji, jaką będą spełniać

Każde okno i pomieszczenie jest inne. Decydując się na wprowadzenie do pokoju zasłon warto zastanowić się nad funkcją, jaką będą musiały spełniać.

W salonie mogą z powodzeniem być wyłącznie elementem dekoracyjnym. Jednakże mogą także stanowić element wykorzystywany do zasłaniania okien w celu ograniczenia dostępu do wnętrza światła z zewnątrz. W przypadku okien położonych od strony południowej taka funkcja zasłon, szczególnie latem, może pomóc zasadniczo ograniczyć wzrost temperatury w pomieszczeniu.

 

W przypadku okien położonych na parterze wzdłuż publicznych ciągów komunikacyjnych – czyli dróg i chodników, także warto wykorzystać grube story, które ochronią pomieszczenie przed ciekawskimi spojrzeniami osób z zewnątrz. Podobne zastosowanie mogą mieć story zastosowane w sypialni. Tutaj dodatkową i istotną funkcją może być odgrodzenie się od nocnych świateł.

Wybór zasłon do każdego pomieszczenia warto rozpatrywać indywidualnie i uzależnić je od funkcji, jakie zakładamy im przydzielić.

Delikatne tiule w roli zasłon

wykończenia wnętrz krakówW miejscach o niewysokim natężeniu ruchu oraz takich, które charakteryzują się niewielką intymnością – na przykład w pokoju dziennym wykorzystywanym przez wszystkich, warto pomyśleć o lekkich zasłonach w postaci tiulowych firanek. Zdecydowanie poprawią wizerunek okien otulając je kolorową poświatą.

Firany tiulowe z powodzeniem mogą zarówno wisieć rozpostarte na całej długości okien, jak i tworzyć lekki i zwiewny element dekoracyjny ułożony wzdłuż bocznych krawędzi okien. Takie zasłonki warto zastosować szczególnie w sytuacjach, kiedy udekorowane przez nie okna wychodzą na inną, niż południowa stronę świata oraz na prywatną, lub rzadko wykorzystywaną przez obcych przestrzeń.

Ten rodzaj zasłon sprawdza się szczególnie w przypadku dość nowoczesnych stylizacji nawiązujących na przykład do popularnego w Polsce stylu skandynawskiego. Doskonale podkreśla lekkość oraz, dzięki szczególnemu splotowi i braku detali ozdobnych na firankach, regularność kształtów.

Zastosowanie ciężkich stor

projektowanie wnętrz krakówTen rodzaj zasłon doskonale pasuje do pomieszczeń utrzymanych w stylu klasycznym. Gruby, mięsisty materiał świetnie komponuje się ze skórzanymi, solidnymi fotelami i stylizowanymi meblami. Doskonale komponują się one także z przestrzenią utrzymaną w romantycznym guście. Pasować będą do kolekcji starych bibelotów oraz tradycyjnej biblioteki.

Mięsiste, grubo marszczone story to także świetne rozwiązanie w pomieszczeniach o charakterze intymnym. Sprawdzą się w sypialniach, gdzie wieczorem warto odgrodzić się od świata i ciekawskich spojrzeń przechodniów. Takie zasłony to także doskonały sposób na zablokowanie dostępu do wnętrza wszelkiego światła pochodzącego z ulicznych latarni czy księżyca.

Decydując się na story tego typu warto pamiętać, że w przeciwieństwie do lekkich zasłon tiulowych, znacznie zmniejszają one pomieszczenie zarówno w znaczeniu optycznym, jak i rzeczywistym. Wysokiej jakości grube zasłony potrafią zabrać z pomieszczenia nawet 0,5 m szerokości.

 

Zobacz także

Szarość w Twoich wnętrzach

Idealny pokój do pracy

Fototapety – nowa jakość dekoracji ścian

Nowoczesny styl wnętrz

Szkło jako materiał dekoracyjny

STYL PROWANSALSKI

Styl prowansalski jest wciąż aranżacją ponadczasową. Poznaj główne zalety tego stylu czytając...

STYL SKANDYNAWSKI

Wyposażenie wnętrza w stylu skandynawskim? Dlaczego nie! Funkcjonalność to główna....

STYL NOWOCZESNY

Nowoczesne aranżacje obfitują w meble proste, o geometrycznych kształtach oraz....

PORADNIK

W poradniku znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, które wykorzystasz w....