Nowoczesny styl wnętrz

wykończenia wnętrz krakówMniej znaczy więcej – tak w skrócie można określić motto nowoczesnych wnętrz. Jeśli lubisz przestrzeń, która jest zarówno funkcjonalna, jak i daje uczycie otwartości i nieskrępowanej przestrzeni – to ten styl jest dla Ciebie.

Początki modernizmu w architekturze wnętrz

W drugiej dekadzie XX wieku nastąpiło przewartościowanie eleganckich i wyrafinowanych lub dość ciężkich wnętrz o charakterze mieszczańskim. Prekursorem stylu modernistycznego był Louis Henry Sullivan, który zaproponował odwrócenie sposobu patrzenia architekturę – w tym także na wystrój wnętrz i skupienie się na funkcjach, jakie stawiamy przed daną przestrzenią, a nie na detalach zdobniczych. W efekcie formułował on sentencję „forma wynika z funkcji”, zgodnie z którą realizował projekty dążące do oszczędności formy i maksymalnie funkcjonalnego wykorzystania przestrzeni.

projektowanie wnętrz krakówTen trend jest już kontynuowany od prawie wieku i wciąż jest niezmiernie popularny. Zmieniły się nieco materiały wykorzystywane do jego tworzenia, ponieważ postęp technologiczny w materiałoznawstwie pozwolił stworzyć tworzywa, które nie mają sobie równych w porównaniu do okresów wcześniejszych - jednakże założenia programowe pozostały bez zmian i skupiają się na prostocie konstrukcji przy jednoczesnym spełnianiu wszystkich postawionych przed przestrzenią oczekiwań.

Cechy charakterystyczne przestrzeni nowoczesnych

Często mówi się, że nowoczesne wnętrza dają oddech przestrzeni – ta metafora odnosi się do tego, że modernistyczny styl unika jednoznacznego grodzenia powierzchni łącząc wzrokowo wiele pomieszczeń, a dzieląc je wyłącznie umownie poprzez wykorzystanie innych materiałów na podłodze lub ścianach.  Wrażenie przestrzeni pogłębiają jeszcze jasne barwy, prostota kształtów oraz ograniczenie ilości sprzętów.

projektant wnętrzNiezmiernie istotną rolę w takich wnętrzach pełni oświetlenie. Może ono zarówno podkreślać pewne elementy, jak i ukrywać mankamenty przestrzeni. Co więcej, za jego pomocą z powodzeniem można podnieść, jak i poszerzyć każde pomieszczenie. Ciekawym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju panele oświetleniowe, które pomogą wydobyć nietuzinkowy charakter wnętrza.
Styl nowoczesny charakteryzuje się niezwykłą swobodą w zakresie wykorzystanych materiałów. Sprawdzą się w nim zarówno klasyczne drewno, jak i stal (także chromowana), szkło, glazura, kamień oraz beton i skóra. W dodatku wszystkie te elementy można ze sobą łączyć. Doskonale wpasowują się w niego luksfery oraz łączenia różnorodnych materiałów na podłodze czy na ścianach.

W zakresie kolorystyki barwą podstawową jest biel – to ona jest kolorem bazowym, z którym można łączyć inne elementy wykończeniowe. Chłód bieli zawsze można z powodzeniem zestawiać i zarazem łamać wszelkiego typu szarościami i kremami. Można także stosować kolory kontrastujące, które stanowić będą element przyciągający uwagę i dodający wnętrzu dynamizmu. Warto jednak pamiętać, aby nie malować nimi zbyt dużych powierzchni, ponieważ mogą wtedy zdominować całość aranżacji.

 

Zobacz także

Szarość w Twoich wnętrzach

Idealny pokój do pracy

Fototapety – nowa jakość dekoracji ścian

Szkło jako materiał dekoracyjny

Zasłony nadal modne

STYL PROWANSALSKI

Styl prowansalski jest wciąż aranżacją ponadczasową. Poznaj główne zalety tego stylu czytając...

STYL SKANDYNAWSKI

Wyposażenie wnętrza w stylu skandynawskim? Dlaczego nie! Funkcjonalność to główna....

STYL NOWOCZESNY

Nowoczesne aranżacje obfitują w meble proste, o geometrycznych kształtach oraz....

PORADNIK

W poradniku znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, które wykorzystasz w....