Szkło jako materiał dekoracyjny

projektant wnętrzSzkło, do niedawna traktowane wyłącznie jako materiał budowlany, obecnie zyskuje coraz większe znaczenie także jako element dekoracyjny przestrzeni. Gdzie można wykorzystać szklane ozdoby i czy mogą one pełnić także funkcje użytkowe?

Szkło w kuchni

Szkło to materiał umożliwiający utrzymanie powierzchni w najwyższej czystości, dlatego też doskonale nadaje się do pomieszczeń, gdzie przygotowywane są posiłki.  Najnowsze trendy w aranżacjach wnętrz wykorzystują właśnie ten materiał w miejscach, które wydają się wymagać twardych i trwałych materiałów – na przykład w postaci blatów kuchennych.

Utrzymaniu czystości także sprzyja wykorzystanie w kuchni szklanych paneli ściennych. Co więcej, takie wykończenie ścian jest niezwykle dekoracyjne – gładkie i odbijające światło szklane panele mogą posiadać pełną paletę barw – wszystko zależy od koloru lakieru umieszczonego po wewnętrznej stronie paneli.

Taka oprawa wymaga także nowoczesnych mebli – koniecznie z elementami szklanymi oraz szklanych drzwi podkreślających nietuzinkowy charakter pomieszczenia.

Szkło w łazience

wykończenia wnętrz krakówŁazienka to, podobnie jak kuchnia, szczególne miejsce w każdym domu. Wymaga ona wykorzystania materiałów odpornych na wilgoć, wodę oraz umożliwiających łatwe utrzymanie powierzchni w czystości.

W łazience doskonale sprawdzą się zarówno szklane panele ścienne, jak i szklane drzwi. Niezwykle dekoracyjnie i nowocześnie wyglądają wykonane z dużych, szklanych tafli kabiny prysznicowe oraz armatura łazienkowa – na przykład umywalki czy dopasowane do nich szklane baterie. Tak wyposażona łazienka staje się wzorcowym przykładem nowoczesnego designu.

Łazienka to także pomieszczenie, które nie może obyć się bez luster – to także forma dekoracji szklanej. Jej zaletą jest zdolność odbijania przestrzeni, optyczne powiększenie wnętrza oraz multiplikacja oświetlenia.

Inne zastosowanie szkła

Ten materiał znajduje zastosowanie nie tylko w pomieszczeniach o wymagających wysokiej sterylności. Daje on niezmiernie szerokie spektrum zastosowań – wszystko zależy od pomysłowości i koncepcji właściciela nieruchomości. Szkło jest na tyle wytrzymałym materiałem, który można położyć nie tylko na ścianie, oraz wykonać z niego efektowne drzwi czy przejrzyste gabinety – sprawdza się także w formie podłogi.

projektowanie wnętrz krakówZ powodzeniem można je zastosować do stworzenia niebanalnych schodów, czy balustrad. Pięknie współgra ze stylem nowoczesnym oraz barokowymi złoceniami.

Szkło także jest niezwykle wdzięcznym i dekoracyjnym materiałem, który doskonale pasuje do oświetlenie ledowego – co więcej, takie drobne lampki nadają temu materiałowi dodatkowego designerskiego blasku, który wykorzystany na przykład w szklanych elementach mebli wygląda wręcz zjawiskowo.

Warto dodać, że szkło poza swoją niezwykłą dekoracyjnością wynikającą z charakterystycznej przejrzystości daje możliwość wplecenia dodatkowych elementów ozdobnych. Na szkle często stosuje się piaskowanie  - technikę, która pozwala na stworzenie na jego powierzchni niezwykłych, matowych wzorów. Na szklanych taflach z powodzeniem można także nalepiać wszelkiego typu naklejki, które z pewnością zachowają większą trwałość, niż po zastosowaniu na innych materiałach budowlanych.

 

 

 

Zobacz także

Szarość w Twoich wnętrzach

Idealny pokój do pracy

Fototapety – nowa jakość dekoracji ścian

Nowoczesny styl wnętrz

Zasłony nadal modne

STYL PROWANSALSKI

Styl prowansalski jest wciąż aranżacją ponadczasową. Poznaj główne zalety tego stylu czytając...

STYL SKANDYNAWSKI

Wyposażenie wnętrza w stylu skandynawskim? Dlaczego nie! Funkcjonalność to główna....

STYL NOWOCZESNY

Nowoczesne aranżacje obfitują w meble proste, o geometrycznych kształtach oraz....

PORADNIK

W poradniku znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, które wykorzystasz w....