Szczypta francuskiej elegancji we wnętrzu wiejskiej rezydencji

projektanci wnętrz Francja – kraj mody i dobrego smaku, który od wieków Europie i całemu światu prezentuje najmodniejsze trendy obowiązujące w modzie. Dotyczy to także dekoratorstwa wnętrz. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych jest styl prowansalski charakteryzujący się wyjątkową elegancją i wyrafinowaniem. Tworzą go delikatne kolory, naturalne tkaniny i materiały oraz bogate zdobnictwo nawiązujące do stylu Ludwika XV.

Cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego

Styl prowansalski jest doskonałym przykładem połączenia naturalnych materiałów w najlepszym gatunku z delikatnością kolorów oraz wysublimowanym kształtem mebli. Jego uzupełnieniem mogą być wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne nawiązujące do komfortu, przyrody oraz tradycji.

Każde wnętrze prowansalskie nie może obyć się bez mebli w stylu Ludwika XV – może to być jeden elegancki i wygodny fotel lub cały zestaw wypoczynkowy – ważne, aby mebel charakteryzował się  miękkimi, opływowymi kształtami oraz jasnymi i ciepłymi barwami tkanin o pięknej fakturze. Oczywiście, doskonale sprawdzą się tutaj szczególnie antyki – oryginalna berżerka czy fotel uświetnią każde wnętrze i dodadzą mu niewątpliwego wyrafinowania i elegancji. W mniej zamożnych domach z powodzeniem można także wykorzystać dobre imitacje.

projektowanie wnętrz krakówDuże znaczenie mają również dodatki, których zadaniem jest podkreślenie szczególnej atmosfery sielskości, tradycji i komfortu zarazem. Miękkie pledy, grube, fantazyjnie upięte story czy obrazy przedstawiające przodków (oczywiście niekoniecznie rzeczywistych) wprowadzą doskonałą atmosferę do wnętrza. Ciekawym tłem dla naturalnych i jasnych barw są rośliny, które  stylu prowansalskim pełnią niebagatelną rolę.

Gdzie sprawdzi się styl prowansalski

Z pewnością jest to propozycja, która doskonale będzie pasować do wiejskiej rezydencji. Delikatność barw oraz harmonia z naturą sprawia, że ten styl będzie idealny dla osób ceniących komfort i wygodę. Uwielbia on połączenie przedmiotów w najwyższym gatunku z elementami o charakterze zabytkowym.

Styl prowansalski idealnie wprost nadaje się do reprezentacyjnych domów, gdzie dominuje aura wiejskiej rezydencji, w której komfort i wygoda przeplata się z szacunkiem dla tradycji rodzinnych. Taki wystrój wnętrza prezentuje przywiązanie do historycznych korzeni, które mieszkańcom gwarantują spokój, umocowanie i świadomość w otaczającym je świecie.

projektant wnętrzSielskość i komfort tego stylu sprawiają, że znajduje on wielu naśladowców i jest jednym z bardziej eksplorowanych sposobów dekorowania przestrzeni użytkowych. Ciepło i przytulność stylu wyrażające się w miękkości zastosowanych kształtów, często wykorzystujących elementy dekoratorskie nawiązujące do natury oraz przytulnych, jasnych barw, takich jak kolory ecru, złamana biel, beże, kawa z mlekiem i podobnych odzwierciedlają emocje towarzyszące  poruszaniu się po wnętrzach pielęgnujących spokój domowego ogniska połączony z poczuciem bezpieczeństwa i szczęśliwym życiem w zgodzie z sobą i naturą.

Taki efekt można z powodzeniem uzyskać zarówno w podmiejskim domu, jak i lofcie czy mieszkaniu. Wystarczy zachować połączenie wystawnego stylu wykorzystującego ciepłe barwy z eleganckimi, grubymi materiałami oraz meblami nawiązującymi do czasów Ludwika XV. Niezbędne będzie wykorzystanie także szczególnych artykułów dekoracyjnych czy roślin, które  nawiązywać będą do śródziemnomorskiego klimatu przywodzącego na myśl zapach ziół, koloryt słońca i wrażenie historycznej ciągłości rodu.

 

Zobacz także

Aranżacja wnętrz w stylu francuskim

Meble w stylu francuskim

STYL PROWANSALSKI

Styl prowansalski jest wciąż aranżacją ponadczasową. Poznaj główne zalety tego stylu czytając...

STYL SKANDYNAWSKI

Wyposażenie wnętrza w stylu skandynawskim? Dlaczego nie! Funkcjonalność to główna....

STYL NOWOCZESNY

Nowoczesne aranżacje obfitują w meble proste, o geometrycznych kształtach oraz....

PORADNIK

W poradniku znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, które wykorzystasz w....