Meble w stylu francuskim

projektowanie wnętrz krakówFrancja jednoznacznie kojarzy się z elegancją oraz wysublimowanym stylem, który także w Polsce znajduje coraz większe uznanie. Nie ulega wątpliwości, że francuski design doskonale dostosowuje się do wzrastających potrzeb społecznych w zakresie komfortu warunków mieszkaniowych, jak i estetyki wnętrz. Poniżej przedstawimy kilka koncepcji francuskiego stylu.

Ludwik XV – ikona meblarskiego wyrafinowanego stylu

W Polsce coraz większe uznanie znajduje tradycyjny francuski styl nawiązujący do bogato zdobionych mebli w stylu Ludwika XV. Staje się on symbolem wyrafinowanej elegancji oraz dystyngowania. W coraz bogatszej Polsce także powiększa się grono osób, które pragną  posiadać takie wnętrza odzwierciedlające wysoki status społeczny i finansowy.

Meble w stylu Ludwika XV charakteryzują się niezwykłą wprost dekoracyjnością przedstawiającą barokową - wręcz rokową bogatość zdobień. Z jednej strony przytłaczają one bogactwem detali dekoracyjnych mocno eksplorujących elementy nawiązujące do świata przyrody, z drugiej strony gwarantują lekkość konstrukcji – cieniutkie, wygięte nóżki mebli sprawiają, że nie przytłaczają one swoją dekoracyjnością.

wykończenia wnętrz krakówMeble w stylu Ludwika XV zdecydowanie unikają w swych konstrukcjach linii i płaszczyzn prostych – wszystko w nich dąży do łagodnych kształtów łuku i kuli, ucieka przed kanciastością oraz ostrym wykończeniem. W najbardziej dekoracyjnych meblach zastosowano bogate zdobienia oraz inkrustacje z kamieni półszlachetnych i szlachetnych.

Nie ulega wątpliwości, że ten styl – także współcześnie – może się podobać – z jednej strony zapewnia lekkość konstrukcji, a z drugiej strony niezwykłą wprost dekoracyjność. Co więcej, wszystkie meble w stylu Ludwika XV nastawione są na zapewnienie pełnego komfortu użytkowania – to właśnie przez twórców tego stylu po raz pierwszy użyto wypełnionych pierzem miękkich siedzisk oraz delikatnych i miękkich w dotyku tkanin obiciowych – a wszystko w celu zapewnienia pełnej wygody.

W takie meble nie trzeba zaopatrywać się za granicą – coraz więcej sklepów z antykami oraz serwisów internetowych oferuje zarówno świetnej jakości antyki oraz ich repliki, jak i usługi związane z renowacją starych mebli. 

Styl prowansalski

wykończenie wnętrz krakówCiekawym rozszerzeniem stylu Ludwika XV jest jedna z dominujących we Francji koncepcji wystroju wnętrz – mianowicie styl prowansalski. Stosowany jest on do podkreślenia odpowiedniego statusu  zarówno materialnego, jak i społecznego mieszkańców.

Jego zadaniem jest odzwierciedlenie komfortu, sielskiej atmosfery oraz niewymuszonej elegancji wiejskiej, rodzinnej rezydencji. Takie dobrze zaprojektowane wnętrza emanujące bezpretensjonalnym ciepłem i dobrym, wysublimowanym smakiem cieszą się niesłabnąca popularnością nie tylko nad Loarą.

Na ten styl aranżacji wnętrz składają się przyjemne w dotyku i naturalne materiały, jasne i ciepłe barwy oraz bogactwo detali dekoracyjnych. Doskonale sprawdzają się w takich wnętrzach również elementy w postaci mebli w stylu Ludwika XV.
Styl prowansalski pozwala podkreślić ciepło rodzinnego gniazda, siedziby rodziny pielęgnującej tradycyjne wartości i ceniącej sobie wyrafinowany, choć dość przyjazny w  użytkowaniu styl oddający w pełni atmosferę wiejskiej rezydencji. 

 

Zobacz także

Aranżacja wnętrz w stylu francuskim

Szczypta francuskiej elegancji we wnętrzu wiejskiej rezydencji

STYL PROWANSALSKI

Styl prowansalski jest wciąż aranżacją ponadczasową. Poznaj główne zalety tego stylu czytając...

STYL SKANDYNAWSKI

Wyposażenie wnętrza w stylu skandynawskim? Dlaczego nie! Funkcjonalność to główna....

STYL NOWOCZESNY

Nowoczesne aranżacje obfitują w meble proste, o geometrycznych kształtach oraz....

PORADNIK

W poradniku znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, które wykorzystasz w....