Prowansja czy Skandynawia – jaki styl do wnętrza?

jaki styl wnętrzaUrządzanie domu jest niewątpliwie trudną sztuką. Wymaga dostosowania funkcjonalności pomieszczeń do potrzeb mieszkańców oraz stworzenia jednolitej koncepcji, która kształtować będzie spójną całość. W Polsce niezwykle modne i bardzo eksplorowane są zarówno nowoczesny styl skandynawski, jak i nawiązujący do tradycji styl prowansalski. Gdzie będą pasować oraz jak je wdrożyć we własnym lokum podpowiemy poniżej.

Tradycyjnie i elegancko

Wraz z podróżami Polaków do kraju przywożone są różnorodne koncepcje związane z nadaniem otaczającej człowieka przestrzeni nowych, interesujących kształtów. Jednym z bardziej popularnych stylów w zakresie wystroju wnętrz jest ostatnimi czasy styl prowansalski.

projektant wnętrz krakówCharakteryzuje się on niezwykłą dekoracyjnością oraz wyrafinowaniem. Wykorzystuje  delikatne, ciepłe barwy, dużą ilość elementów dekoracyjnych oraz miękkie przyjemne w dotyku tkaniny. W sumie taki wystrój gwarantuje komfort przebywania w danej przestrzeni oraz spokój i lekko romantyczny nastrój wiejskiej rezydencji.

Ważnym elementem w tworzeniu stylu prowansalskiego jest wykorzystanie odpowiednich mebli i dekoracji. Doskonale sprawdzą się tutaj wszystkie detale nawiązujące swym wzornictwem do stylu Ludwika XV – bogate zdobienia, wygięte i cieniutkie nóżki mebli, komfortowe obicia oraz brak ostrych i prostych płaszczyzn – te elementy z pewnością doskonale odkreślą przywiązanie do historii oraz dodadzą pomieszczeniu nutki romantyzmu. Doskonale do tego stylu pasują wystawy różnego typu bibelotów, figurek czy tradycyjnych obrazów na ścianach.

Tak urządzone wnętrza emanują dobrobytem oraz pokazują przywiązanie do tradycji rodzinnych i w nienachlany sposób przedstawią prestiż rodziny oraz jej wysoki status społeczny.

Nowoczesność i prostota

projektant wnętrzRomantyzm, bogactwo detali oraz spokojny charakter stylu prowansalskiego nie każdemu jednak odpowiadają. Osoby ceniące sobie dynamizm, ruch i prostotę form winny skupić się na nowoczesnych stylach. Wśród nich szczególnie wyróżnia się styl skandynawski, który jednocześnie jest niezwykle popularny w Polsce.

Wnętrza zaprojektowane w formie skandynawskiej urzekają swoją prostotą oraz funkcjonalnością. Wykorzystują one naturalne materiały – szczególnie drewno, metal i skórę naturalną, z których tworzone są zarówno meble, jak i wszelkie elementy dekoracyjne. Prostota kształtów gwarantuje niezwykłą jasność i przestrzenność pomieszczeń. Skandynawski styl nie odchodzi od elementów dekoracyjnych, jednakże zakłada, że powinny one także charakteryzować się prostotą kształtów i wykonania łączących w sobie wysoką technologię z naturalnymi materiałami.

Styl skandynawski doskonale komponuje się z elementami dekoracyjnymi, które dodają pomieszczeniu komfortu oraz ciepła – takimi jak wszelkiego rodzaju miękkie pledy, poduszki, dywany czy lampy wykonane z naturalnych materiałów.
 

 

Zobacz także

Nowoczesny styl wnętrz

Jak przyspieszyć budowę domu?

Szczypta francuskiej elegancji we wnętrzu wiejskiej rezydencji

Kuchnia – jak wykończyć ściany?

Jak dopasować firany do wystroju wnętrza?

STYL PROWANSALSKI

Styl prowansalski jest wciąż aranżacją ponadczasową. Poznaj główne zalety tego stylu czytając...

STYL SKANDYNAWSKI

Wyposażenie wnętrza w stylu skandynawskim? Dlaczego nie! Funkcjonalność to główna....

STYL NOWOCZESNY

Nowoczesne aranżacje obfitują w meble proste, o geometrycznych kształtach oraz....

PORADNIK

W poradniku znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, które wykorzystasz w....